Pomáhej tím, že si čteš

Československá Fontána ve Velké Británii

Československá Fontána ve Velké Británii

příspěvek na opravu památníku

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 2. 3. 2017
Datum ukončení: 25. 5. 2017

Pojďme pomoci opravit jedinečný pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce v britském Leamingtonu.

Památník byl odhalen v říjnu 1968 u příležitosti 50. výročí založení Československé republiky. Odhalení se zúčastnily stovky Čechů a Slováků a Britů. Dodnes se u něho scházejí uctít památku padlých.

Památník, který je vlastně fontánou a je vytesán z pískovce, potřebuje nutnou opravu. Na pískovcové fontánce znázorňující vrchlík padáku jsou kovové destičky se jmény sedmi československých parašutistů, kteří padli po sedmihodinovém boji před 75 lety v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje: Jana Kubiše, Josefa Gabčíka, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Josefa Bublíka a Jaroslava Švarce. Právě v Leamingtonu se po dva roky připravovala československá smíšená brigáda, která čítala asi 3000 mužů. Z nich se mimo jiné vybírali parašutisté k diverzním výsadkům do týlů nacistů. Tedy i skupina Anthropoid s Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem, která před 75 lety zlikvidovala třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha.

Připojme se tedy, ať důležité události naší historie nejsou nikdy zapomenuty.

Garantem pomoci je Čtení pomáhá.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT