Pomáhej tím, že si čteš

Nejkrásnější pohled na svět je ...

Nejkrásnější pohled na svět je ...

Hiporehabilitace

Cílová částka: 27 850 Kč
Vybráno: 27 850 Kč
Zařazeno: 19. 1. 2012
Datum ukončení: 21. 1. 2012

Naše mateřská škola se jmenuje Duha a stojí na kopci v Košířích. Je to veliká školka blízko lesů, rodinných domků a zahrádek plných květin a ovocných stromů.

Máme šest tříd, spoustu dětí, tak to chvilkami ve školce vypadá jak v mraveništi. Čtyři třídy jsou skoro stejné jako v ostatních školkách. Děti, hračky, stavebnice, paní učitelka. Ale chodí do nich nejen děti zdravé, ale i děti, které hůř vidí, hůř mluví nebo je třeba neposlouchají nohy a tak potřebují při pohybu na pomoc vozík.

Dvě třídy vypadají na první pohled jako všechny ostatní, jen dětí je v nich o hodně méně a o jednu paní učitelku více. Do jedné takové třídy chodí děti, které vnímají svět okolo nás trochu jinak než my ostatní. Tyto děti mají autismus. Nechápou, na co jsou některé věci, nechápou proč by měly pozdravit, když potkají známého na ulici, nebo poděkovat, když jim dá někdo lízátko. Neumí si hrát s kamarády, a proto si raději hrají o samotě. Hrají si většinou jen s jednou hračkou a ostatní hračky je nezajímají. Některé takové děti třeba nejraději poskakují, houpají se nebo točí dokola a vydrží to dělat i celý den. Nevědí, co mají dělat ráno když přijdou do školky, co mají udělat, když se jde ven, ani co dělat, když je doba oběda. Jednoduché obrázky seřazené v řadě za sebou a jim pomáhají orientovat se v tom, co budou celý den dělat. Děti s autismem mají ve svých hlavičkách svůj vlastní svět a nechápou svět kolem sebe.

Paní učitelky se jim ale snaží pomáhat porozumět světu kolem. A pomáhají jim nejen paní učitelky, ale i zvířata. Pes nebo kůň. Tomu, když děti s nějakým problémem jezdí na koni, a kůň jim pomáhá třeba překonat strach z něčeho, tomu se říká hipoterapie. Děti z naší školky jezdí na koně do bohnické jízdárny. Dítě jedoucí na koni cítí, jak se kůň pod ním hýbe a musí se přizpůsobovat rytmu jeho pohybu a udržovat rovnováhu. Když se povozí, musí pomoci koníka vyhřebelcovat a třeba i nakrmit. A právě při krmení děti s autismem, které si nechtějí hrát a povídat s kamarády ani dospěláky, na koníka mluví, tvoří si k němu vztah.

Koníčky mají moc APLA Praha, Střední Čechy, o.s. rády.

Garantem pomoci je Asociace pomáhající lidem s autismem APLA Praha, Střední Čechy, o.s.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT