Pomáhej tím, že si čteš

Podpora vyhledávacích psů - ochranářů divočiny v Africe

Podpora vyhledávacích psů - ochranářů divočiny v Africe

vyhledávací psi

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 26. 1. 2018
Datum ukončení: 2. 3. 2018

V dálce se ozve hluboký řev. Jeremy vytáhne z oroseného stanu nohy, rychle vklouzne do pracovních bot a když za sebou uzavře zip, rozsvítí čelovku a ocitá se v nekonečnu tropické noci a myriádách moskytů a můr. Není ale sám. Hvízdne na psa Ricka, který podřimuje vedle stanu ve velké přepravce, a jdou spolu podél okraje rovné cesty, kde se oba protáhnou. Vzdálený řev – tep zanedbávaného motoru velkého dřevařského kamionu – se za tu dobu notně přiblížil a teď už vrhá čile pobíhající Rick dlouhé stíny na rozbitý asfalt i bambusovou závoru na něm. Kamion s hučením zastaví a na pokyn Jeremyho kolegů vypne řidič konečně motor. Ozve se řev tisíců cikád a cvrčků. Jeremy jde pracovat, Rick si jde hrát. Oba tvoří speciálně vyškolenou detekční jednotku, která zde – uprostřed afrického Konga jen pár kilometrů od rovníku – pomáhá chránit ohrožené druhy zvířat před vyhubením.

Rick, belgický ovčák malinois a jeho mladý konžský psovod se vyhoupnou do kabiny náklaďáku a začnou ji systematicky prohledávat. Rick strká čenich všude a Jeremy dohlíží, aby nic nevynechal a také aby nepřišel k úhoně. Kabina je čistá. Vzadu na převážených kmenech poražených pralesních stromů se zatím ve světle baterky jiného ochranáře objeví obrysy jakýchsi pytlů a beden. Řidič tvrdí, že to je jen dřevené uhlí a nějaká zelenina.

Jeremy popadne Ricka a lezou opět nahoru tyto pytle prověřit. Rick očichává zaprášené pytle a uzlíky ze špinavé látky a tu a tak si hlasitě odfrkne a zatřepe hlavou. Je už u posledního pytle, když v tom se vrátí o jeden zpět a očichává jej pozorněji. Už nemá pochyb. Šťouchne do něj čenichem a přikrčí se jako kočka, která chytila myš. Začne vrtět ocasem a radostně rýpe do zvoleného pytle čumákem a packou. Jeremy v tom okamžiku hodí Rickovi jeho oblíbenou hračku a hlasitě jej chválí a začnou se o gumovou kost přetahovat. Kolegové jim pomohou se z náklaďáku dostat dolů, kde oba ještě chvíli pokračují ve hře. Rick je v sedmém nebi a vůbec už si nevšímá, co se děje s daným pytlem. Dva ochranáři vylezou nahoru a opatrně snesou podezřelý balík dolů. Ten se začne nepatrně vrtět a po otevření se do kuželu světla zmateně dívají čtyři luskouni. Scéna začne být poněkud hlučná, protože řidič a jeho závozník jsou v tu ránu spoutáni želízky. Hlasitě protestují a vymlouvají se, že neměli tušení, co v tom pytli je. Není jim to nic platné. Luskouni patří mezi přísně chráněné druhy a obchodování s jejich masem i šupinami je nezákonné. Tito obrnění obyvatelé pralesa by skončili na talíři nějakého neuvědomělého obyvatele hlavního města Konga... nebýt Ricka, jeho vynikajícího čichu a ochránců, kteří s ním na checkpointech napříč zemí pracují.

Provinilí pytláci skončí u soudu a o luskouny je dobře postaráno. Jakmile to bude možné, jsou vypuštění do relativního bezpečí volného přírody v chráněné rezervaci.

Psí jednotky fungují v Kongu již 3 roky, ale v posledních měsících čelí finančním problémům, které do velké míry omezily jejich terénní mise.

Garantem pomoci je Save Elephants.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT