Pomáhej tím, že si čteš

Pomoc dětem třetího světa

Pomoc dětem třetího světa

posílání balíků do misijních oblastí

Cílová částka: 105 000 Kč
Vybráno: 105 000 Kč
Zařazeno: 13. 9. 2013
Datum ukončení: 24. 9. 2013

Jsme parta několika mladých skautíků, kteří si myslí, že hladovějící a chudobou trpící lidé zemí třetího světa nejsou jen problémem jiných světadílů a politiky, která se nás netýká. Chceme se osobně zapojit a pomoci, proto jsme se rozhodli pomáhat tak, jak můžeme.

Ve dvou malých misijních střediscích Nadačního fondu Betlém nenarozeným v Novém Jičíně a v Dobré balíme a posíláme do zemí třetího světa balíky s věcmi, o kterých víme, že je tam lidé potřebují. V loňském roce jsme odeslali celkem osm balíků. Některé putovaly do Indie, některé jsme zaslali do Afriky, konkrétně do Etiopie. V obou zemích již máme své spolupracovníky a kontaktní adresy, na něž balíky posíláme. Vždy je to velká radost, když po nějaké době přijde vděčný dopis s informací, že balík v pořádku došel.

Ono se lehce řekne „pošleme balík“. Ale tak jednoduché to zase není. Nejdříve musíme zjistit, co v dané zemi nejvíce schází. Každá země má jiné potřeby. Etiopští přátelé nás naléhavě prosili o zdravotní materiál, léky, dezinfekční prostředky a hygienické potřeby. V jejich zemi je jich velký nedostatek, a pokud je možné je sehnat, jsou natolik drahé, že si je Etiopané nemohou dovolit koupit. Naopak do Indie posíláme spíše psací potřeby, školní pomůcky a některé potraviny. Potom je třeba vše zpevnit izolepou (nic se nesmí uvolnit, vytéct, štěrkat, všechno musí držet pěkně u sebe) a zabalit do vodotěsného igelitu pro případ protržení balíku během lodní přepravy. Následně se každá věc označuje anglickým popiskem, případně doplní jednoduchým návodem k použití. Zejména u léků, semínek a potravin je to nutnost. Pak přichází na řadu vážení. Balík se musí přesně vejít do dané váhy, protože každá země má omezenou váhu balíku, který je možné odeslat. Do Etiopie posíláme balíky do 25 kg, do Indie jen do 20 kg. Po pečlivém zvážení začíná nejtěžší část přípravy – šití. Všechny věci se balí do lehké deky a ručně zašívají do tvaru balíku. Stehy musí být co nejmenší (1-2 mm), abychom nedávali nikomu příležitost během putování balíku na místo určení do něj „jen tak“ nakukovat. Poté se balík vkládá do igelitového pytle a kompletně se přelepuje izolepou. Po vložení dopisu se seznamem všech zasílaných věcí je celý balík ještě jednou balený do pevné deky a znovu pečlivě zašívaný. Nakonec nás čeká nejnapínavější chvíle, a tou je příjem balíku na poště. Pokud balík váží jen o pár gramů navíc, musíme jej párat. I to se nám už párkrát stalo. ☺

Připravit tři takové balíky se vším všudy nám zabere asi týden poctivé práce. Ale za tu radost dětí a jejich rodičů v Africe či Indii to stojí. Pro představu citujeme kousek z dopisu, který nám poslala jedna naše spolupracovnice, když píše o matce mnoha dětí, která nemohla své děti uživit: „Neumí vám vyjádřit svou vděčnost, jen denně děkuje Bohu za to, že její děti mohou žít. Z jedné müsli tyčinky žijí dvě její děti celý den. A jsou šťastné…“ Umíte si to představit??? Právě kvůli těmto lidem má i toto naše malé snažení velký význam.

Nákup věcí do jednoho misijního balíku stojí zhruba 4 000 Kč, někdy více – to podle toho, co se posílá. Poštovné se pak pohybuje mezi 2 000 – 3 500Kč. Proto moc prosíme každého z vás, kdo nám chcete pomoci, čtěte s radostí a pomozte nám ☺.

Za celou získanou částku budeme moci odeslat zhruba 16 balíků a potěšit spoustu lidí! A pokud se chcete i Vy naučit balit balíky například ve Vašem skautském oddíle, můžete nás kontaktovat. Čím více nás bude, tím více můžeme pomáhat těm, kteří nemají takové životní podmínky, jako máme my.

A až se nás zas někdo zeptá, jestli to všechno má smysl, řekneme mu, ať se ptá těch, kteří naše balíky dostávají.

Nadační fond Betlém nenarozeným

Garantem pomoci je Nadační fond Betlém nenarozeným

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT