Pomáhej tím, že si čteš

Ten pocit, když znovu vidíte na vlastní oči!

Ten pocit, když znovu vidíte na vlastní oči!

operace očí

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 14. 12. 2017
Datum ukončení: 20. 1. 2018

Mekonen Bezabeh je etiopský farmář, který žije v malé vesnici na hornatém severozápadě Etiopie. Stejně jako většina mužů v okolí i on celý svůj život obdělával malé pole a živil svou rodinu jako zemědělec. Před pár lety ale jeho svět začal ztrácet barvy. Vše se rozostřovalo, až postupem času zmizelo úplně. Mekonen oslepl. Musel se vzdát svého pole i zvířat a začal být závislý na druhých, což mnohonásobný otec a děd nesl velmi těžce. Situace celé rodiny se zhoršila kvůli chybějícímu příjmu.

80tiletý muž s bílým vousem a holí po většinu času seděl tiše před svým domem a se smutným pohledem se díval do prázdna. Nevidomý byl dva roky, když mu jednoho dne nečekaně svitla naděje: do nedalekého městečka dorazil terénní výjezd oftalmologického týmu organizace Světlo pro svět. „V kostele nám řekli, že do Makesegnit přijede oční lékař. To je jenom pár hodin chůze! Věděl jsem, že pokud mi tam někdo pomůže dojít, zvládnu to!“ Slepý Mekonen se se svou ženou hned druhý den ráno vydává na cestu: jeho žena jde první, Mekonen se trmácí za ní a drží se dlouhé hole, za kterou ho manželka vede.

Na místě musí nejprve trpělivě čekat - fronta pacientů je velmi dlouhá. Vyšetření nakonec potvrzuje očekávanou diagnózu: oboustranný šedý zákal.

Ještě ten den večer jde Mekonen na provizorní operační sál. Zákrok, při němž se zakalená oční čočka odstraní a nahradí čočkou umělou, trvá pouhých 15 minut. I tak lékař padá únavou: dnes provedl takových operací skoro 30. Druhý den Mekonenovi sundají obvaz z oka. Rozzáří se širokým úsměvem, když opět vidí tvář své ženy.

„Pole a zvířata jsem již předal dětem. Nechal jsem si jen malý kousek pole vedle našeho domu.. Moje rodina bydlí kousek ode mě a já jim mohu opět pomáhat. Bál jsem se, že už nikdy neuvidím lidskou tvář. Je tak úžasné znovu vidět! “ 

V Etiopii je v průměru jeden oční lékař na 750 000 obyvatel. V zemi je obecně nedostatečná lékařská péče, a to platí zejména v případě oční péče. Ta ve státním zdravotním systému v zemi prakticky neexistuje, zajišťují ji pouze zahraniční neziskové organizace. Pokud je ale oční klinika vzdálená několik set kilometrů, obyčejný zemědělec si nemůže finančně dovolit zaplatit jízdenku na autobus, aby se do nemocnice dopravil. Terénní výjezdy lékaře do odlehlých oblastí jsou proto pro mnoho lidí jedinou nadějí na zajištění oční péče.

Podobným způsobem můžete i vy změnit život dalším 125 lidem.

Děkujeme Vám!

Operace šedého zákalu na 1 oku - 800 Kč

Operace šedého zákalu pro 125 lidí = 100 000 Kč

Garantem pomoci je Světlo pro svět.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT