Pomáhej tím, že si čteš

Včely, které zachraňují i šimpanze v Africe

Včely, které zachraňují i šimpanze v Africe

včelí úly

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 22. 5. 2016
Datum ukončení: 10. 7. 2016

Milé děti,

po delší době Vás opět zdravíme z dalekého Kamerunu, kde se již pátým rokem snažíme o záchranu jedinečného horského mlžného lesa. Ten je domovem stovkám ohrožených druhů organismů včetně malé skupiny nejvzácnějšího poddruhu šimpanze. V horském Kedjom-Keku, kde působíme, jsme už stihli postavit školu pro ty nejmenší, na jejímž provozu jste se loni také finančně podílely. Zasadili jsme opět, i díky vám, stovky stromů (a další tisíce se chystáme zasadit letos) a učíme farmáře, jak šetrněji hospodařit se zemědělskou půdou, aby nemuseli kácet další pralesní velikány na nová pole. Ty totiž zadržují velké množství vody a bez té se, jak dobře víme, žít nedá.

Věděly jste ale, že v pralese žijí i pralesní včely a mohou významně pomáhat k jeho ochraně? Ano, je to přesně tak. Lidé z Kedjom-Keku se totiž živí výhradně zemědělstvím. A k tomu potřebují půdu. Tu půdu, na které se ještě nedávno tyčily miliony stromů. Používají chemická hnojiva i pesticidy, a tak půdu zničí a dlouhá léta z ní nic neporoste. Dělají to, protože nic jiného zatím neumí a každý přece potřebuje uživit svou rodinu.

My bychom rádi farmáře naučili i něčemu novému, aby se o svou rodinu mohli starat lépe. Zároveň to bude více přátelské k původním lesům. A to je právě včelaření. Med a propolis, které včely produkují, jsou navíc velmi zdravé a dá se jejich prodejem vydělat dost peněz na uživení rodiny. Vosk je pak užitečný na výrobu přírodních krémů i svíček, které se v místech, kde stále není elektřina, velmi hodí.

Včely budou opylovat rostliny na jeho farmě a ta díky tomu vyprodukuje více, ale také ho vyburcují k sázení stromů alespoň na části jeho pole, aby byla produkce medu, propolisu a vosku ještě navýšena. Jsou to přeci včely lesní! Tím si farmář zajistí vyšší příjmy pro sebe, vytvoří nový kousek lesa a ochrání ten původní. A o to nám přece všem jde.

Abychom naučili včelařit dvacet farmářů, potřebujeme celkem sto tisíc korun. Každému z nich poskytneme pět včelích úlů a nutné vybavení k chovu tohoto užitečného hmyzu (včelařský oblek, vykuřovač, medomet, nádoby na med a další). Naučíme farmáře, jak včelí produkty zpracovávat. Jak získávat propolis, jak si z něj vyrobit léčivou mast i to, jak vyrobit svíčku. A protože myslíme na budoucnost, včelí úly i vybavení farmářům pouze zapůjčíme. Oni nám ale místo peněz vše do dvou let vrátí v podobě medu. Ten my následně prodáme a peníze využijeme na výrobu dalších včelích úlů a nákup včelařského vybavení. Vaše příspěvky tak ve skutečnosti nepomohou „pouze“ 20 farmářům, ale desítkám až stovkám dalších, kteří se budou moci naučit včelařit po nich.

Děkujeme. A jezte hodně medu. Zdraví Vaše Kedjom-Keku až z dalekého Kamerunu.

 

Garantem pomoci je Kedjom-Keku z. s..

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT