Pomáhej tím, že si čteš

Dobrovolníci pro ty, kdo na písmenka nevidí

Dobrovolníci pro ty, kdo na písmenka nevidí

asistenti pro nevidomé lidi

Cílová částka: 110 000 Kč
Vybráno: 110 000 Kč
Zařazeno: 25. 3. 2019
Datum ukončení: 4. 6. 2019

Milé děti, jak čtete? Někteří z vás rychle, někteří možná pomaleji. Vsadíme se ale, že prsty číst neumíte! Nevidomý člověk si knížku jen tak přečíst nemůže, proto se už od malička učí takzvané Braillovo písmo – vystouplé body, které se mu teprve pod rukama skládají do písmenek a vět.

Člověka, který nevidí, už jste možná potkali – má u sebe bílou hůl nebo vodicího pejska, a to mu pomáhá po paměti projít známou cestu.

Často ale potřebuje pomoc někoho, kdo vidí, aby ho doprovodil třeba k lékaři, na úřad nebo na nákup. Představte si, že byste měli prožít den se zavázanýma očima, dělat všechny věci jako normálně, jít do školy, na výlet, sportovat… Kdybyste to měli dělat sami, asi by vás to brzo pěkně unavilo.

Nevidomý člověk je rád za pomoc vidícího asistenta, dobrovolníka, zkrátka někoho, o koho se může opřít a na koho se může spolehnout. Člověka, který ho doprovodí, vyrazí s ním na výlet třeba na tandemovém kole, pomůže mu, a to všechno zdarma a ve svém volném čase. I vy se můžete stát dobrovolníky, když vás to bude bavit! Nejdřív se ale musíte naučit, jak vlastně s nevidomým jednat, jak ho správně doprovázet, co potřebuje a na co si dát pozor.

Proč tedy potřebujeme vaši pomoc, děti? Chceme totiž, aby centrum OKAMŽIK mohlo vyškolit další a další dobrovolníky, kteří pomůžou a přinesou radost spoustě nevidomých lidí. Díky vašemu hlasu si každý nevidící bude moci najít kamaráda, který mu bude dělat „náhradní oči“, a společně zažijí spoustu legrace.

Děkujeme, že čtete pro ty, kteří na písmenka nevidí!

Vaše Nadace Leontinka a dobrovolnické centrum Okamžik

Garantem pomoci je Nadace Leontinka.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT