Pomáhej tím, že si čteš

Lépe slyšet, lépe žít

Lépe slyšet, lépe žít

Podpora sluchově postižených lidí.

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 16. 1. 2022
Datum ukončení: 3. 6. 2022

Milé čtenářky a čtenáři,

chceme Vám povědět něco důležitého o lidském sluchu, tedy o lidském slyšení nebo o poslouchání. Kdo má zdravý sluch, slyší zvuky, tóny i slova. Může poslouchat hudbu, zvuky přírody nebo slova, tedy řeč, kterou lidé mluví mezi sebou. Zvuky nám také pomáhají - tím, že nás varují před nebezpečím nebo nám usnadňují orientaci v prostoru. Když náš sluch onemocní nebo nám přestane úplně sloužit, jde o velký problém a překážku.

Mezi poruchy sluchu patří například nedoslýchavost, to znamená, že nemůžeme slyšet některé zvuky (neslyšíme vysoké zvuky, jako ženské nebo dětské hlasy). Při takové nemoci sluchu člověk nedokáže poslouchat řečníka, když je kolem více dalších lidí, kteří spolu hlasitě mluví. Někdy je porucha sluchu dočasná, jako když nám zvoní v uších po hlučném koncertu, ale po nějaké době to přestane. Nejvíce osob má však ztrátu sluchu, která je trvalá. Jejich sluch byl nenapravitelně poškozený. Tito lidé musí žít bez sluchu.

Právě takovým lidem pomáháme u nás v Poradenském centu pro sluchově postižené! Pro naše klienty pořádáme mnoho zajímavých činností, které jsou bezbariérové - to znamená, že těmto neslyšícím lidem připravíme program tak, aby se mohli vzdělávat a bavit, i když neslyší. V naší práci nám pomáhá tlumočník do znakového jazyka, to je osoba, která umí pomocí svých prstů vytvořit znaky, které neslyšící lidé znají a rozumí jim jako slovům. Nabízíme také simultánní přepis mluveného slova - to znamená, že v rychlosti přepíšeme mluvenou řeč do počítače a celý text promítáme na tabuli jako prezentaci, neslyšící lidé si tak vše mohou přečíst. Mnoha nedoslýchavým i neslyšícím mohou velmi pomáhat pomůcky, které nazýváme kompenzační (třeba přístroje, které zesilují zvuk televizoru, rozhlasu nebo i řeč mluvících osob, anebo přístroje, které místo zvuku vysílají světelné signály - různé budíky, chůvičky, monitory...).

V naší půjčovně kompenzačních pomůcek to není žádný problém! Společně se sluchově postiženým člověkem vybereme to nejvhodnější technické zařízení, vysvětlíme mu, jak se taková pomůcka používá a zdarma mu ji zapůjčíme. Díky těmto službám a technické pomoci mohou sluchově postižení lidé navštěvovat přednášky, besedy, výlety, ale třeba i koncerty, které si zase mohou užívat i se svými blízkými!

Ptáte se, jak si mohou sluchově postižení lidé užít koncert? Jde to a je to vždy skvělý zážitek! Každý rok v září pořádáme koncertní program, který se jmenuje Neslýchaně zábavný večer. Účinkují v něm známí i méně známí umělci, především zpěváci! Texty písní jsou tlumočeny do uměleckého znakového jazyka a je to opravdová pastva pro oči! Koncert si tak mohou opravdu užít i lidé, kteří nemají to štěstí jako ostatní lidé, kteří mají zdravý sluch. Zkuste si představit, že byste neslyšeli žádné zvuky ani hlasy, možná až potom si uvědomíte, že mít zdravý sluch je veliká výhoda. My si myslíme, že jde o veliký dar.

V pomáhání sluchově postiženým lidem bychom rádi pokračovali. Chceme naše služby dále zdokonalovat a rozvíjet. A k tomu potřebujeme i Vaši pomoc a podporu. Díky Vaší spolupráci budeme moci připravovat další aktivity a zakoupíme také nové kompenzační pomůcky pro sluchově postižené klienty.

Za VAŠI pomoc děkujeme!

Garantem pomoci je Čtení pomáhá.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT