Pomáhej tím, že si čteš

Muzeum knihařství

Muzeum knihařství

rozšíření muzea

Cílová částka: 110 000 Kč
Vybráno: 110 000 Kč
Zařazeno: 18. 11. 2013
Datum ukončení: 5. 2. 2014

Příběhy z knížek máte určitě všichni rádi. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak vlastně taková kniha vzniká, jak se vyrábí?

Řemeslo, které se zabývá vázáním knih, se jmenuje knihařství a vyvíjelo se už od dávných dob – od vázání ručně psaných listů až po dnešní většinou strojovou výrobu. Knihaři po dlouhá staletí vázali knihy ručně jen za pomoci jednoduchých nástrojů – knihařského lisu nebo řezačky papíru. Knihy „oblékali“ do knihařského plátna, barevných papírů nebo i do kůže a zdobili je různými způsoby včetně zlacení. Dnes díky rozvoji techniky a přechodu k počítačům tato řemeslná výroba zaniká.

Těší nás, že jsme jednu krásnou starou knihařskou dílnu zdědili. V naší knihařské dílně v Rožďalovicích pracoval Mistr knihař Jenda Rajman, který dokázal v době jejího největšího rozkvětu nejen zajistit práci šesti lidem, ale také vytvářet nádherně zdobené umělecké knižní vazby. To však bylo ještě před válkou, v totalitní době tu směl pracovat už jen sám, a potom jeho dcera. Dílna přitom chátrala.

Po Mistru knihaři zbylo mnoho krásných knižních vazeb, které bychom rádi ukázali lidem. Zůstaly tu původní stroje a nástroje, knihařská tlačítka na zdobení knih. Jenda Rajman vázal pro významné knižní vydavatele a měl přátele i mezi umělci, získal od nich řadu originálních obrázků, grafik a maleb. Přátelil se například s malířem Cyrilem Boudou, ilustrátorem řady dětských knížek. Nakreslil obrázky třeba i do knihy Václava Cibuly „Pražské pověsti“, kterou také najdete v projektu „Čtení pomáhá“. Jako dědici všech těch krásných věcí cítíme povinnost zajistit, aby památky na knihvazačství nezmizely úplně. Část knihařské dílny jsme opravili. Návštěvníkům našeho muzea ukazujeme knihařské nástroje, předvádíme, jak se kniha váže, lidé vidí výsledky knihařské práce.

Můžeme ale vystavovat jen malou část sbírky, zbývající naše prostory jsou nevyhovující. Papír a zvláště knihy nemohou být ve vlhku. K dílně patří ještě velký dům, kde Mistr knihař působil a kde měl i papírnický krám. Dům je však starý, zatéká do něj a rozpadá se. Chceme jej využít pro rozšíření muzea. Vystavit v něm všechny ty zajímavé věci, knihy, také obrazy a grafiky. Bude v něm vyhrazené i místo pro návštěvníky, kteří si budou moci vyzkoušet všelijaké hry a práci s papírem nebo si sami svázat knížku.

Dům má svoji historickou hodnotu, jeho opravy musí být provedeny citlivě a hlavně odborně. Proto je nutné dát zpracovat stavební projekty, podle kterých pak budou prováděny opravy.

Rádi vás přivítáme jako návštěvníky v našem muzeu. Poprosili jsme organizátory projektu „Čtení pomáhá“, aby vám zpestřili vaši pomoc ještě malou soutěží. Po načtení vyhodnotí školní třídu, která nám zajistila nejvíce pomoci, a ta získá v našem muzeu prohlídku zdarma.

Muzeum knihařství

Garantem pomoci je Čtení pomáhá

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT