Pomáhej tím, že si čteš

My čteme, galerie rozdává radost a zážitky.

My čteme, galerie rozdává radost a zážitky.

Podpora výstavy zaměřené na knižní ilustraci.

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 7. 12. 2020
Datum ukončení: 17. 12. 2021

Centrum současného umění DOX má v současné době zavřeno, musí, a i přesto a právě proto potřebuje pomoci.

Přípravy na výstavu, která představí české žijící umělce, kteří v dnešní době ilustrují ať už své vlastní autorské knihy, nebo texty jiných spisovatelů, vrcholí a těší se na lepší časy, až nás bude moci přivítat.

Přestože tyto výtvarníky v první řadě definuje volná tvorba, jsou zároveň schopni vytvořit doprovodné ilustrace, které oslovují dnešní nejmladší čtenáře i jejich rodiče. Všechny vystavující umělce spojuje tvorba pro dětské nakladatelství Meander, které letos slaví čtvrtstoletí své existence, během níž vydalo více než 300 titulů.

Propojení literatury a umění nabízí jedinečný způsob, jak oslovit nejširší veřejnost. Tento fakt si uvědomoval již francouzský galerista a obhájce kubismu Daniel-Henry Kahnweiler (1884–1979), když před sto lety vymyslel projekt Beaux Livres, ve kterém chtěl laické veřejnosti nabídnout krásné knihy za dostupnou cenu s ilustracemi současných umělců, jejichž obraz by si mohl dovolit jen málokdo. Knižní ilustrace je něco velmi mocného, co na nás zapůsobí a co komplexně vytváří naše povědomí o knize. Jaký umělec se ale skutečně skrývá za ilustracemi dětských knih? A jak se inspirace výtvarníků načerpaná nejen z četby projevuje v jejich dílech, v nichž je opět možné rozvinout divoký svět fantazie? V obrazech a instalacích řady předních českých umělců se znovu dostaneme do krajiny dětské představivosti, ve které k sobě čtení a hra mají velmi blízko. Teprve později se rozvine schopnost rozlišovat mezi smyšlenými příběhy či snovými výjevy a realitou běžných dnů. Právě literatura a výtvarné umění umožňují tyto světy propojovat.

Podpořme umění a literaturu zároveň.

Pojďmě číst a přispějme!

Garantem pomoci je Čtení pomáhá.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT