Pomáhej tím, že si čteš

Rodina v tísni.

Rodina v tísni.

Pomoc rodině ve finanční tísni.

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 18. 1. 2021
Datum ukončení: 15. 3. 2021

Linda se narodila v dubnu 2007 jako zdravé dítko.  Před druhým rokem však nastaly zdravotní potíže, které zprvu vypadaly jako reakce na očkování.

Nyní je Lindě 13 let a potýká se s kombinovaným postižením projevujícím se mnoha omezeními. Její diagnózy jsou atypický autismus s psychomotorickou retardací, vývojová dysfázie, dysgrafie, dyspraxie, ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Linda má špatnou motoriku, hrubou i jemnou. Špatně chodí, zakopává, často padá, což se neobejde bez úrazů. Dalším problémem je výrazně vadné držení těla způsobené ochabováním svalů. Musí pravidelně rehabilitovat. Dlouhodobě se léčí i s oslabenou imunitou. Aby nebyla neustále nemocná, je potřeba doplňovat jí hodně vitamínů a léků na podporu imunity. Kromě samotného postižení trpí Linda velkými intolerancemi na potraviny. Musí dodržovat přísnou bezlepkovou a nemléčnou dietu, která je finančně nákladná. Linda je ve 4. stupni závislosti a je držitelkou průkazu ZTP/P.

Linda se zajímá o fotografování, je velmi nadaná hudebnice s absolutním sluchem. Výborně hraje na klavír a hudba jí pomáhá lépe komunikovat s okolím. Linda má ještě 
9 letou sestru Ellu, která je také nadaná pro hudbu a tanec. Spolu jsou správná dvojka, mají se rády a drží při sobě. Děvčata žijí jen s maminkou. Rodina tak trpí dlouhodobým nedostatkem financí.

Nyní má maminka požádáno o přidělení obecního bytu. Ve svém životě se Linda stěhovala již čtyřikrát. Každé stěhování se u ní projeví dlouhodobým zhoršením zdravotního stavu. Její psychika neunese tak velkou změnu prostředí a oslabený imunitní systém ihned zareaguje vleklými onemocněními. Vždy trvá rok nebo dva než si zvykne na nové prostředí a její zdravotní stav se trochu stabilizuje. V krátké době je čeká další vynucené stěhování. Potřebují sehnat stabilní a dlouhodobý pronájem bytu v přízemí kvůli Lindině snížené pohyblivosti.

Linda je navzdory četným omezením chytrá dívka, která s asistencí zvládala školní výuku v menší, ale běžné škole, kde byli ochotni vyjít vstříc jejím potřebám a tolerovat její omezení a velkou nesamostatnost. Nyní už tuto školu navštěvovat nemůže a vzhledem k velkému ohrožení pandemií Covid-19 musela Linda od září zahájila domácí výuku.

Vzhledem k vážným problémům ve stávajícím bydlišti došlo k tomu, že rodině byla odebrána část sociálních příspěvků a rodina nyní nemá z čeho zaplatit nájem. Tím došlo k dluhu na nájmu, který nemá maminka z čeho uhradit. Stěhování do nového bydliště je v dohledné době reálné (ať to bude do obecního bytu nebo ne) a náklady 
na toto přestěhování budou pro rodinu také velkou zátěží. Celkem by rodina potřebovala pomoci jednorázovou částkou ve výši 100 000 Kč na to, aby se situace s bydlením stabilizovala.

Pomozme Lindě a celé její rodině!

Garantem pomoci je Čtení pomáhá.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT