Pomáhej tím, že si čteš

S hudbou do historie

S hudbou do historie

Festival komorní hudby

Cílová částka: 110 000 Kč
Vybráno: 110 000 Kč
Zařazeno: 21. 2. 2019
Datum ukončení: 17. 3. 2020

Jak víme, v pohádkách jsou hrady a zámky dobré hlavně k tomu, aby král s královnou měli kde bydlet, a aby drak s princem snáz poznali, kde hledat princeznu (načež obvykle následuje soutěž o to, kterého z těch dvou si princezna vybere). A jak dále víme, v dnešní době nám hrady a zámky slouží především k tomu, abychom se po jejich naleštěných podlahách mohli projíždět v kluzkých pantoflích, které dostaneme u vchodu při prohlídce. No dobře, a také abychom si přitom poslechli něco o jejich historii, což ovšem zpravidla rychle zapomeneme (na rozdíl od toho klouzání).

Nic z toho ale nemusí platit: Pokud je známo, k zámku v Českém Krumlově se nikdy žádný drak ani nepřiblížil a klouzat se po něm nedá, protože v prohlídkové trase se chodí po kobercích. I tak je to cenný zámek, neboť v něm zůstalo hodně památek po knížatech a kněžnách, kterým kdysi patřil. Třeba divadlo, které vzniklo v roce 1766, tedy v roce, kdy například slavný skladatel Mozart byl ještě desetiletý kluk. Protože se tohle divadlo dodnes téměř nezměnilo, patří k nejstarším a nejcennějším na světě. Můžete se do něj zajít podívat na prohlídku, což rozhodně stojí za to, ale je jen málo příležitostí, kdy se v něm opravdu hraje. Jednou z nich je i náš Festival komorní hudby, při kterém se na dva večery snažíme alespoň trochu ukázat, jak kdysi na zámku vypadaly velké slavnosti. Proč? Protože zažít takový výlet do minulosti je něco úplně jiného, než si o ní číst nebo nechat vyprávět (vlastně to opravdu trochu připomíná výlet do pohádky). V dalších večerech pak uvádíme jednak skladby, k nimž nám v krumlovských archivech zůstaly noty, ale i hudbu mnohem mladší. V každém případě takovou, která by potěšila jak Krumlováky, tak i turisty, kteří si od návštěvy Krumlova slibují víc, než jen selfíčko se zámeckou věží a trdelník pod zámeckými schody.

Ale, stejně jako dřív, i dnes se na všech možných slavnostech a koncertech podílí hodně lidí. Dřív si je zaplatil kníže, což ovšem znamenalo, že jste se s ním museli poměrně dobře znát, abyste na takovou slavnost mohli zavítat. To dnes už nemusíte, z čehož však plyne, že peníze pro účinkující sháníme leckde... A například i tady.

Pomůžete nám?

Garantem pomoci je Čtení pomáhá.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT