Pomáhej tím, že si čteš

Sovičky

Sovičky

sovičky v záchranných stanicích

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 5. 6. 2017
Datum ukončení: 21. 6. 2017

Neslyšný let, noční lov, dobrý zrak i sluch, velké oči – to jsou charakteristiky úžasných nočních ptáků – sov. Mezi nejčastější druhy naší přírody patří puštík obecný a kalous ušatý.

Ač by se mohlo zdát, že obyčejný člověk nemá šanci tyto tvory potkat, neboť jejich domovem je les, není tomu tak. Tyto sovičky totiž velmi často žijí v naší bezprostřední blízkosti. Stačí osamocený jehličnan uprostřed města a už může mít svého sovího strážce, nebo dokonce celou soví rodinku.

Tajemství sovích sousedů lze odhalit buď pečlivým pozorováním, nebo podle tzv. pobytových znaků, ke kterým se u soviček řadí trus („stříkance“ od shora stromů až k zemi) a také vývržky (zbytky nestrávené potravy – chlupy a kosti kořisti, nejčastěji drobných hlodavců). Úplně nejsnáze však sovy rozpoznáte podle hlasu, kterým se hlavně v jarním a letním období projevují mláďata. Čím vyšší denní i následně noční teploty jsou, tím častěji necháváme okna v noci dokořán a tím snáze houkání sovích adolescentů zaregistrujeme.

Na vykulené chundelaté kuličky s vypoulenýma očima však můžeme narazit i ve dne, a to v případě, že mladým kalousům či puštíkům už je hnízdo malé a posedávat na větvích už je nebaví. Pak se taková mláďata protahují, pošťuchují, poskakují a dělají různé soví vylomeniny a díky neopatrnosti či velkým lumpárnám jeden, dva i více rošťáků skončí na zemi. Tam zůstanou sedět a na případné kolemjdoucí nevěřícně vyvalují kukadla, ti odvážnější i zasyčí a výhružně se načepýří. K večeru se pak začnou ozývat a dožadovat se svých rodičů o něco k snědku.

Mnoho takových výrostků končí zcela zbytečně v záchranných stanicích, péče o ně bývá finančně náročná. Jediné, co však potřebují, je, aby se dostali opět na svůj strom, či jiné vyvýšené místo, kde budou mimo dosah zvířecích predátorů. Rodiče se čichem neorientují, a proto není třeba mít obavy z toho, že jste na mláďata sáhli a rodiče je odvrhnou.

Co mohu udělat sám?

V případě, že naleznete soví mládě na zemi, většinou ho nic netrápí a jedná se nejspíš o absolventa školy létání. Pokud ho chcete ochránit před predátory, vysaďte ho na nejbližší římsu, parapet či větev. O zbytek se postarají jeho rodiče. Pokud opravdu není možné jej na místě ponechat, obraťte se na nejbližší záchrannou stanici.

Při nálezu zraněné či jinak handicapované sovy či jiných zvířat z naší přírody v nouzi, volejte centrální dispečink sítě záchranných stanic tel.: 774 155 155.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT