Pomáhej tím, že si čteš

Ten pocit, když vidíte na vlastní oči!

Ten pocit, když vidíte na vlastní oči!

Navracení zraku (operace šedého zákalu) v Etiopii se zaměřením na dětské pacienty

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 14. 11. 2019
Datum ukončení: 8. 1. 2020

Jedenáctiletá Kesanet sedí tiše v klidné, teď zrovna téměř prázdné čekárně kliniky. Nad jedním ze dvou oken je zavěšena tmavě modrá látka, aby byl v místnosti stín a nelítali dovnitř komáři. Kesanet vypadá klidně, její rodiče jsou ale zoufalí. Nejsou si stoprocentně jisti, jestli jejich dceři dokáží lékaři pomoci a uvědomují si, jak složitý život by ji čekal, kdyby zůstala nevidomá na jedno oko. Konečně se otevřou dřevěné dveře. Doktor Mulu si zve dívku na oční vyšetření. Rychle pozná, proč Kesanet nevidí. V jednom oku jsou stříbrné a šedé tečky.

"Je to šedý zákal," říká doktor Mulu. "Pravděpodobně sis oko poranila někdy při hraní?" Tzv. traumatický šedý zákal vzniká často následkem úrazu, např. když si děti hrají s míčem. Velmi rychle, během několika dnů nebo hodin po úrazu, se čočka rozpadne a do oka přestane pronikat světlo.

Ještě tentýž den lékař rozpadlou čočku z oka odsaje a nahradí ji umělou. Příští ráno čekají Kesanet i její rodiče, až jí lékař odstraní náplast.

Odstraňování zbytků lepidla z obočí není nic příjemného. Když ale Kesanet konečně sejmou obvaz z operovaného oka a ona znovu uvidí, všechno nepříjemné je zapomenuto. Šťastně se objímá s rodiči, kterým spadl ze srdce obrovský kámen. Oba jsou radostí bez sebe, protože jejich malá nepřišla o možnost získat vzdělání a žít nezávisle.

V Etiopii je v průměru jeden oční lékař na 750 000 obyvatel. V zemi je obecně nedostatečná lékařská péče, a to platí zejména v případě oční péče. Soukromí oční lékaři fungují pouze v hlavním městě Addis Abeba a ti jsou pro většinu lidí finančně nedostupní. Jedna operace šedého zákalu v místních podmínkách přitom stojí pouhých 800 korun.

Podobným způsobem můžete i vy změnit život dalším 125 lidem.

Děkujeme Vám!

Operace šedého zákalu na 1 oku - 800 Kč

Operace šedého zákalu pro 125 lidí = 100 000 Kč

Garantem pomoci je Světlo pro svět.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT