Pomáhej tím, že si čteš

Vozík pro Ráďu

Vozík pro Ráďu

pořízení vozíku

Cílová částka: 110 000 Kč
Vybráno: 110 000 Kč
Zařazeno: 16. 5. 2019
Datum ukončení: 28. 6. 2019

Ráďa se narodil ve 32. týdnu, jako relativně zdravé miminko. Vážil 1970g a měřil 38cm. Porod nebyl nijak komplikovaný a po narození zvládal sám dýchat, takže nebylo potřeba žádné podpory, vše bylo zalité sluncem. Ráďu nám odvezli na oddělení JIRP, kde měl podstoupit všechna potřebná vyšetření. To jsme ještě nevěděli, jaký boj o svůj život bude muset náš drobeček podstoupit.

Jako každému předčasně narozenému miminku měli lékaři i našemu Ráďovi udělat ultrazvuk hlavy pro vyloučení krvácení do mozku, ale protože byl Ráďa hodné a neplačící miminko a nejevil žádné známky zmiňovaného krvácení, lékaři toto vyšetření odsouvali na později. Třetí den od narození se nám obrátil život vzhůru nohama. Volali z nemocnice, že má Ráďa krvácení do mozku IV. stupně na pravé straně. Poškození mozku bylo bohužel tak rozsáhlé, že nás lékaři připravovali na to, že budeme mít ležící dítě. Bylo nutné zavést zevní komorovou drenáž, do které po pár týdnech dostal zánět. Měl vysoké horečky a dokonce musel být zaintubován, protože nezvládal sám dýchat. Jeho stav se zhoršil natolik, že nám lékaři řekli, ať počítáme s nejhorším, že náš chlapeček nepřežije. Ráďa je ale od narození velký bojovník a s infekcí se dokázal statečně poprat. Místo drenáže musel podstupovat časté lumbální punkce a když byla infekce pryč, mohla se zavést nová zevní komorová drenáž. Po dvou měsících neustálého boje jsme si mohli miminko odvést domů.

Do Ráďova čtvrtého roku byl relativně klid, prospíval, a i když se zpožděním, tak se ale stále vyvíjel. Diagnóza ale zní Obstrukční hydrocefalus, DMO hemiparetická forma, epilepsie, lehká pravostranná nedoslýchavost. Ráďův vývoj je celkově zpožděný. Chodit začal až ve třech letech a to velmi špatně. Má špatnou stabilitu, nezvládá zhoršený terén jako jsou kopce, schody a různé nerovnosti a díky bolestem nohou neujde více než pár metrů.

Ráďu čeká několik rozsáhlých operací levé nohy, po kterých nebude schopný pár měsíců chodit. Od narození cvičíme Vojtovu metodu, ke které se později přidal Bobath, ergoterapie a protože má Radek problémy s řečí, tak i logopedie. Dvakrát do roka jezdíme do lázní, které Ráďovi velmi pomáhají. Chodí do normální školky s asistencí a je tam šťastný. Děti ho přijaly perfektně a hodně mu pomáhají. Je jako každý kluk, velmi zvídavý a do všeho jde po hlavě a samozřejmě se chce co nejvíce vyrovnat zdravým dětem. Přál by si jezdit na kole nebo koloběžce, jako děti ze školky, ale kvůli špatné stabilitě a tomu, že téměř nepoužívá levou ruku a levou nohu, není v našich silách mu toto přání splnit. Proto nás napadla varianta pořídit Ráďovi vozík, díky kterému by se mohl dětem částečně vyrovnat. Zároveň by to byla pomůcka i pro nás, jelikož na kočárek je moc velký a na nošení už moc těžký. Moc rádi podnikáme různé výlety a túry a vozík by pro nás byla šance na kvalitnější život a bohatší zážitky.

Za vaši pomoc budeme moc vděčni.

Garantem pomoci je VDV - Nadace Olgy Havlové.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT