Pomáhej tím, že si čteš

Čtení pomáhá i na lomnické základce

Čtení pomáhá i na lomnické základce

Milí čtenáři, rádi bychom se s Vámi podělili o příběh lásky ke čtení a snahy ji předat co nejvíce lidem. Paní Alena Vedralová, zaměstnankyně Kulturního a informačního střediska v Lomnici nad Popelkou, pořádá každoročně v lomnické knihovně mnoho akcí na podporu čtení. Mimo jiné je autorkou a organizátorkou místní soutěže „Čtení pomáhá i na lomnické základce“, jež se letos koná již posedmé!

12. 12. 2017

Paní Alena Vedralová je člověk s velkým srdcem a lásku ke knížkám má přímo v krvi. Jako knihovnice začala pracovat už v roce 1979, ale v roce 1991 byla pro nadbytečnost propuštěná. Na dlouhé roky se s milovaným povoláním musela rozloučit, ale po celou tu dobu pevně věřila, že se k němu jednou zase vrátí. Mezitím pečlivě hromadila své plány a nápady na různé akce, besedy, setkání a soutěže. To vše mohla konečně zúročit v roce 2005, kdy se její sen splnil. Tehdy nastoupila do knihovny v Lomnici nad Popelkou, kde nyní pracuje již 13. rokem.

Svou lásku ke čtení předává dětem i dospělým na každém kroku. V rámci lomnické knihovny pořádá mnoho akcí pro malé i velké a její nadšení je opravdu nakažlivé. Jenom během loňského roku pod jejím vedením knihovna uspořádala 88 akcí pro veřejnost, vyřídila přes 23.000 výpůjček knih, rozšířila svůj sortiment o téměř 600 nových titulů a obsloužila přes 5.000 návštěvníků fyzických a 3.500 virtuálních!

Jednou z oblíbených akcí, které lomnická knihovna pořádá, je i soutěž pro žáky místní Základní školy T. G. Masaryka - „Čtení pomáhá i na lomnické základce“. Paní Vedralová k nápadu ji uspořádat říká: „Čtení pomáhá i na lomnické základce jsem vymyslela sama. Sedím u televize a slyším, jak pan Martin Roman (iniciátor a donátor projektu Čtení pomáhá  - pozn. autora) říká, že chce podporovat dětské čtení. A tak jsem mu napsala, že bych měla zájem. Odepsala mi asistentka, odkázala na Vaše stránky a projekt mne uchvátil.“

Paní Vedralová přemýšlela, jak lomnickou knihovnu do projektu zapojit a šířit jeho myšlenku dál. Zanedlouho se zrodil nápad uspořádat soutěž, která se mezi místními dětmi těší velkému zájmu. Letos se koná její již 7. ročník. Zúčastnit se mohou jak celé třídy, tak jednotlivci. Vyhrává ten, kdo v období od 1. 7. 2017 do 30. 4. 2018 vyplní na stránkách projektu Čtení pomáhá (www.ctenipomaha.cz) nejvíce testů správně a přispěje tak na zvolené charitativní projekty. Pro výherce jsou připraveny krásné ceny – knížky a sladké odměny.

Tímto bychom chtěli paní Aleně Vedralové a knihovně v Lomnici nad Popelkou ze srdce poděkovat za úžasnou propagaci projektu Čtení pomáhá a popřát mnoho úspěchů a spokojených čtenářů.

Cteni pomaha i na lomnicke zakladce

(Foto: Lomnická knihovna, 5. ročník soutěže Čtení pomáhá i na lomnické základce)