Pomáhej tím, že si čteš

Srnčátka, daňčata nebo muflončata

Srnčátka, daňčata nebo muflončata

Vybudování jejich „školky“ v záchranné stanici Falco.

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 19. 4. 2022
Datum ukončení: 9. 6. 2022

Záchranná stanice FALCO v Dolním Týnci, která v loňském roce oslavila 30 let svojí činnosti, ročně pomůže více než 1500 zvířatům v nouzi.

Příběhy srnečky Máji, muflona Fešáka a Daňka Ondry.

Většina ve Falcu vyléčených zvířat se vrací po často náročné péči na svobodu. Trvale handicapovaná zvířata, často od kojenců odchovaná lesní zvěř, svůj domov nachází ve stanici na trvalo. Každoročně přijímáme desítky kusů lesní zvěře. V expozici záchranné stanice Falco žije v současné době 80 zvířat a ptáků, která sice přežila zranění, ale zůstal jim nějaký handicap, pro který nejsou schopná návratu do volné přírody.

Společný výběh donedávna obývala srnečka Mája, muflon Fešák a daněk Ondra. Srnečku jsme přijali před 10 lety jako srnče poraněné od sekačky, Ondra se narodil na konci roku 2020 a přišel o matku při autonehodě. U nás ve Falcu dostal láskyplnou péči. Z Ondry se stal krásný zdravý kluk, ale jelikož za své stádo považuje ošetřovatele, zůstane v expozičním areálu stanice. Malé opuštěné muflonče jsme přijali v dubnu loňského roku. Jelikož byl mladý sameček odchován uměle, mohl by být ve volné přírodě pro lidi v dospělosti nebezpečný. Domov našel v chovu, kde má spoustu pohledných mufloních oveček, jejichž pozornost si náležitě užívá.

Zvířatům, která zůstávají v naší péči trvale, se snažíme zajistit co nejlepší podmínky, aby se u nás cítila spokojeně. Snažíme se budovat a modernizovat chovatelské zařízení, avšak v dnešní době není jednoduché zajistit dostatek prostředků. V současné době bychom potřebovali modernizovat tolik potřebné zázemí pro velké druhy zvěře. Naše expozice slouží nejen jako domov pro zvířata, ale také k tolik potřebné ekologické výchově veřejnosti. Dětem ve stanici můžeme ukazovat, co nejvíce živočichům škodí a předcházet nutnosti zvířata do stanic přijímat. Děti tu většinu zvířecích druhů vidí vůbec poprvé. Překvapí je, jak vysoký je čáp, jak krásné oči má srnka, jak netopýr chroupe hmyz, jak se plch přikrývá ocasem, kam až sova otočí hlavu. Vidí ale také popálená a zlomená křídla, zbytečně donesená mláďata, a to v nich budí přirozenou touhu pomáhat a poznávat tyto živočichy.

Srnčátka, daňčata nebo muflončata – podpořte vybudování jejich „školky“ v záchranné stanici Falco .

Garantem pomoci je Čtení pomáhá.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT