Pomáhej tím, že si čteš

Vzpomínka na bitvu

Vzpomínka na bitvu

uctění památky vojáků

Cílová částka: 100 000 Kč
Vybráno: 100 000 Kč
Zařazeno: 24. 4. 2012
Datum ukončení: 26. 7. 2012

Cílem v pořadí již druhé vzpomínkové akce u příležitosti 255. výročí krvavého Rakousko - Pruského střetnutí pod Studencem je společně uctít padlé vojáky a účastníkům ukázat rekonstrukci krvavých bojů. Ty se odehrávaly v prostoru okolo Mlýnů, Kytlic, Na Křížovém Buku, nejhůře byly postiženy vesnice Líska, Kunratice, Lipnice, Studený. Boje dále pokračovaly směrem na Chřibskou, Krásnou Lípu a Žitavu, která byla 23. července 1757 vypálena. Byly ukončeny 28. 7. 1757 v Budyšíně.

Naplánovaná akce má i cíl vzdělávacího a kulturního významu určeného pro regionální školní mládež. Má však i další velmi podstatný význam v propagaci celého území mikroregionu Českokamenicko a v posílení zájmu o historické dění, zejména u mladší populace.

Na realizaci projektu se budou podílet nejenom členové občanského sdružení, skupiny historického vojenství z Čech i zahraničí, ale i místní občané. Z celé akce bude natočeno interaktivní DVD formou přímého přenosu za použití situačních kamer a mobilní techniky. DVD namluvené v češtině i němčině následně předáme pro potřeby výuky historie do škol v Ústeckém kraji.

Do budoucnosti by se měla opakovaná vzpomínka na probíhající boje a padlé vojáky v roce 1757, pořádaná vždy po pěti letech, stát místní tradicí.

Vzpomínková akce je určena široké veřejnosti bez věkového omezení, s hlavním důrazem na mládež a studenty základních a středních škol mikroregionu Českokamenicka, okresu Děčín a Ústeckého kraje. Určitě se bude líbit příznivcům a obdivovatelům vojenské historie a tradic, turistům a návštěvníkům Českokamenicka, Děčínska, Lužických hor a Českého Švýcarska.

Více najdete na stránkách je www.bitvapodstudencem.cz.

Ústecká komunitní nadace

Garantem projektu je Ústecká komunitní nadace.

ZPĚT NA SEZNAM CHARIT